1

Помогите перевести "Bit-Plane Encoder" в этом предложении:

The compressor consists of two functional parts, depicted in figure 2-1, a Discrete Wavelet Transform module that performs decorrelation, described in section 3, and a Bit-Plane Encoder which encodes the decorrelated data, described in section 4.

Контекст можно посмотреть здесь, мое предложение находится в конце страницы 2-1.

Последнее слово ("Encoder") для меня понятно - это кодирующее устройство. А вот "Bit-Plane" для меня не ясно. Спасибо!

1

Если верить этой статье, то Bit-Plane соответствует определению битовая плоскость. Так что корректным переводом станет кодировщик битовых плоскостей

Bitplane is sometimes used as synonymous to Bitmap; however, technically the former refers to the location of the data in memory and the latter to the data itself

если был использован подобный контекст, то можно использовать в качестве перевода Карта битов

| improve this answer | |
1

Нет, это не bitmap, bitmap совсем другая штука (и переводится как растр).

А здесь можно перевести как битовая плоскость. Там даже определение есть:

Bit plane b consists of the b-th bit of the two’s-complement integer representation of each DC coefficient, and the b-th bit of the binary integer representation of the magnitude of each AC coefficient.

Если что, я программист.

| improve this answer | |

Not the answer you're looking for? Browse other questions tagged or ask your own question.